Przejdź do głównej zawartości

Miasto Przyszłości Project /oficjana prezentacja/ PLAC TEATRALNY

Stało się. Nareszcie możemy legalnie projektować. Co? Miasto! Jaskółki ćwierkały o tym już kilka lat temu, kiedy miasto przyjęło za hasło reklamowe: "Zielona Góra - Miasto Przyszłości". Do dziś zachodzimy w głowę czy przypadkiem w naszych "pakamerach" i innych miejscówkach nie bywał w ówczesnym czasie żaden tajny wywiad... They still watching you! - jak głosi legendarne hasło. My, miejskie dzieci przełomu millenium, w futurystycznym entuzjazmie, mimo że końcowej fazy optymistycznego programowania świata w ogólnopanującej tendencji, w niezależnym projekcie 'ZG-Miasto Przyszłości' opracowaliśmy np: EkoBloki w formie Monolitów przy Al. Konstytucji 3maja; Ultraszybką Trasę Bezołowiową przez miasto z zachodu na północ; szereg SZEREG umilaczy i upiększaczy przestrzeni i koncept na rozwój ZG - który jednak dziś idzie zgoła innym torowiskiem, torując drogę często dziwnym myślom urbanistycznym i filozoficznym. Samo hasło w tym oficjalnym obiegu upadło, nawet nie zdążyło się przyjąć. I co? I dziś przyszedł czas na głośne - i trwożne - hasło: REWITALIZACJA...

Epizod 1. - Plac Teatralny. Koncept Zagospodarowania 
Placem Teatralnym nazwano kwartał pomiędzy ulicami: Niepodległości, Kupiecką, Placem Jana Matejki i ul. Dr Pieniężnego. Zajmuje teatralne podwórze i przebija się przez teren ABM do Placu Matejki.



Propozycja miasta
Propozycja Urzędu Miasta



Wewnątrz klimatycznego teatralnego podwórza ze starymi ceglanymi zabudowaniami wyrosła ogromna scena (forma telewizora) wraz z widownią. Niemal estradowa. Trafnie otworzono kwartał do ulicy Kupieckiej i na Plac Matejki. Nie sposób jednak odnieść wrażenia, że Plac Teatralny z teatrem mało ma wspólnego. Odwrócona tyłem scena zamyka z nim kontakt, budując dziwną fortecę na miarę amfiteatru, aniżeli rewitalizacji klimatycznego artystycznego podwórza. Chodzi chyba bardziej o połączenie z Pl. Matejki, tylko z nazwy placem i jak na dziś dzień niezbyt reprezentatywnym. Wokół "kameralnej sceny letniej", nad głowami widzów wyrosnąć ma masywna zabudowa... usługowo mieszkalna. (?!?)

Wg miejskiego planu zapowiada się gruntowna przebudowa wszystkiego w wytyczonym rejonie. Otoczenie poza strefą ZERO* - te ożywione i nieożywione - jednak pozostanie jakie jest. Z tymże ożywione w strefie ZERO, jak wynika z wizualizacji, zostanie zutylizowane. 
  *strefę ZERO na zdjęciu wytyczają mikro wybuchy



1. DRZEWA / klik na foto by powiększyć


Jak przystało  na sztandarową inwestycję najpierw pozbyto się z terenu zieleni zastępując  drzewa trawniczkami zatopionymi w betonie. Przy wyjeździe z aktualnego terenu ABMu  w stronę Matejki rosną brzozy i dąb czerwonolistny.  Zamieniono je chyba na wieżyczkę strażniczą albo strzelniczą (nr 1).  Drzewa należy zachowywać z natury. Po prostu i zwyczajnie. Drzewa majaczą też za niskim budynkiem w podwórzu.  Rosną na terenie teatru, w ceglanych ruinach, które kiedyś w jednym sezonie spełniały bardzo trafną rolę sceny letniej, tworząc zupełnie unikatową atmosferę.




2. MIESZKAŃCY


 

Plac Teatralny nie powstaje na pustym polu. Otoczony jest mieszkalnymi budynkami w specyficznym codziennym klimacie. Nie można mieć oczywiście im tego za złe. Mikroklimaty tworzone przez mieszkańców mają swoje uroki. Jednak wypacykowany plac wygląda jak zrzucony meteoryt w przypadkową szerokość geograficzną. Idea dopasowania przebudowy do miejsca  tu nie działa. 











 

 3. ZABUDOWA


Część terenu od strony Matejki obecnie zajmują piętrowe zabudowania pomagazynowe, przeistoczone w biura ABM. Mają one zostać wyburzone na rzecz innych, nowych zabudowań (to szare klocki na wizualizacji, zaznaczone na czerwono). Wyglądają monumentalnie. Jak regularne osiedle. Jaką funkcję mają spełniać? Wokół sceny letniej teatru o funkcji kulturalno rozrywkowej mają stanąć mieszkania?
Obecne zabudowania na podwórzu stoją mniej więcej tam gdzie jest większy trawnik (na linii numeru 5). Przejście z Matejki do Niepodległości można by poprowadzić po ich prawej stronie, a same budynki zachować jako pracownie, warsztaty artystyczne, rzemieślnicze, kafejki - stworzyć miejsce skupiające rożnych twórców / wytwórców i tym samym tknąć w nie życie. Zrewitalizować. Przyciągnąć ludzi działaniami i miejscem. Pytanie o częstotliwość użytkowania 'estradowej' sceny już padło i wizje nie były bynajmniej optymistyczne.  Obecnie już widoczna  ilość ludzi na widowni nie porywa... 


ABMowskie budynki mają stare rampy przeładunkowe i drewniane suwane wrota. Jeszcze niedawno znajdowały się w nich ciepłe w zimie biura. Ich przeznaczenie  na cele warsztatowo kulturalne wydaje się być bardzo zasadne. Nie są rozpadającymi się nieużytkami, przeciwnie - mają swoją wartość.
Aktualnie miasto cierpi na brak lokali do wykorzystania na podobne cele.




 4. RUINY - scena

Podchodzimy od strony samego teatru. To tyły ABMowskich zabudowań, bezpośrednie podwórze teatru. Ruiny bez dachu sprawdziły się pewnego lata jako letnia kameralna scena, która pomieściła i aktorów, i widownię. Było to zdarzenie, które na długo zapadło w pamięci. 
Podwórze ożyło. Ruiny można by zabezpieczyć, podmurować i zdjąć tabliczkę 'grozi zawaleniem'. Jako że przylegają do ABMu wystarczy zrobić przejście do pomieszczeń, w których jest garderoba. Gdy nie ma spektakli w zadrzewionych  (nie boimy się drzew!) 
ruinach pojawiają się stoliki i parasole. Zaplecze (ABM) służy jako kafejka, dostępna tak z jednej jak i z drugiej strony. Można oczywiście letnią scenę skonstruować w lżejszej konstrukcji tak czy inaczej, mniej więcej w proponowanym na wizualizacji miejscu i z bezpośrednim dojściem z gmachu teatru. Wtedy w ruinach działa kawiarnia, z której można również oglądać spektakl. Co ważne: scena nie powinna dominować. Nie powinna zasłaniać tyłu kamienicy SKO - jest zbyt ładna, by zniknęła za betonowym mauzoleum. 
  




5. PLAC. CHARAKTER!

Przejście do Kupieckiej oraz tył SKO. / Przestrzeń ożywiona










To co uderza w proponowanym rozwiązaniu zagospodarowania terenu to niedopasowanie 
wyglądu inwestycji i zniszczenie istniejącego potencjału. Tzw katalogowe wybieranie pomysłów stało się niebezpieczną przypadłością rozwoju przestrzeni publicznej. Najpierw następuje zniszczenie wszystkiego, by na gruzowisku wybudować pozbawione duszy COŚ nowego. 

Wskazania:
Na potrzeby świątyni Ramzeza nie skuto skał

Przejście do ul. Kupieckiej  (foto 1) - kocie łby-zachować.
Wartościowy wizualnie tył budynku SKO (foto 2) - pokazać. Stare warsztatowo magazynowe zabudowania z czerwonej cegły na terenie - zmodernizować  i wykorzystać.







Przykłady żywych rozwiązań. Zdegradowane na pierwszy rzut oka miejsca są ogromnie kreatywnym polem dla twórczych działań. Pod jednym warunkiem: nie zostanie zniszczony w nich pierwiastek tę kreatywność wywołujący.


Oraz kilka skromnych  przykładów projektowania przestrzeni publicznej ze świata, gdzie jednak przyroda odgrywa wiodącą rolę. 


 

Popularne posty z tego bloga

I BIEDNALE / faza ZEFAM : 21-22/06/2013

Biednale to przegląd sztuki współczesnej. Wynikło spontanicznie, tak samo spontanicznie jak informacja, że nie będzie planowanego dofinansowania na festiwal Unity. Tym samym impreza odbyła się bez funduszy wspierających, stąd nazwa. Biednale przejawia się w rożnych formach: uczestnictwie artystów, którzy chcą pokazać się na tak mało prestiżowej imprezie artystycznej,  pokazie ready made'ów, czyli obiektów / sytuacji zaistniałych w przestrzeni nieświadomie, stworzonych przez niewiadomo-kogo lub przypadek oraz dokumentacji wcześniejszych wybranych prac artystów. I Biednale rozpoczęło się 21.06.2013. na terenie byłych zakładów przemysłu drewnianego ZEFAM w Zielonej Górze. https://www.facebook.com/events/153573828157713/?fref=t s   Artyści: Piotr Leszczyński [performance/malarstwo]  / http:// peioteer.blogspot.com/ Adrian Nejman [instalacja/obiekt]  / Aleksander Olejniczak [collage/obiekt]  /  Annanikore [video/instalacja]  /  Daria Bojanek [instalacja]  /  K-not  [

LOOK&SEE 2020

  18-19.09.2020 Tkalnia / ul. Fabryczna 13 / Zielona Góra   Look&See | Przegląd Kultury Współczesnej 2020 http://lookandsee-festival.blogspot.com/ Wystawa jubileuszowa "100 lat później" / Kolekcja prac twórców, z którymi mieliśmy przyjemność działać / tworzyć / spotkać się podczas kilkonastoletniego życia w kulturze ZG. Pełna lista niebawem.  ▶ 18 września | godz. 19-23 | wernisaż wystawy Kolekcja   Mariusz Wyderski [Redukcja / Reakcja] 4h set / wstęp wolny Twórcy  KOLEKCJI: Daniel Aua Adamski _ Sławek ZBIOK Czajkowski _ Monika Czekańska _ Oskar Dawicki _ Stefan Hańckowiak _ Justyna Kaczor _ Magdalena Kościańska _ Grzegorz Kowalczyk _ Krzysztof Kowalczyk _ Anna Kraśko _ Marian Kruczek _ Andrzej Kwiatkowski _ Julia Kurek _ Piotr Leszczyński _ Dawid Mazurkiewicz _ Jacek Milewski _ Adrian Nejman _ Aleksander Olejniczak _  Katarzyna Ortyńska _ Agnieszka Prygiel _ Marcin Raba _ Agata Rowecka _ Łukasz Zimz Samsonowicz _ Mateusz Siemion _ Katarzyna Szeszycka _

※ RE:KREACJA | technoeskapizm i warsztaty

Czym jest zjawisko eskapizmu? Odpowiedzieliśmy sobie na to pytanie w III dniu warsztatów  muzycznych  RE:kreacja  połączonych z arteterapią. Jako, że jest to zjawisko powszechne i dość naturalne, nie trzeba przed nim... uciekać, ale stawić mu czoła i przeciągnąć siłę z niego płynącą na swoją korzyść. Zaproponowaliśmy uczestnikom jeden z wielu sposobów na terapeutyczną ucieczkę w czyste, proste tworzenie. Tym razem punktem wyjścia był kolaż. Podczas póltoragodzinnego, energizującego i jednocześnie hipnotycznego setu muzycznego w wykonaniu Mariusza Wyderskiego (Redux/Redukcja/Reakcja) , uczestnikom udało sie oderwać od codzienności i wejść w stan podświadomego uzewnętrznienia. W efekcie powstały unikalne prace, które prezentujemy poniżej.  Fot. Anna Mazurkie

ARYTMETYKA / Look&See 2022 / VI edycja

  Przegląd Kultury Współczesnej LOOK&SEE 2022, w ramach którego cykl imprez pod nazwą ARYTMETYKA (wracamy do tradycji z 2010) W 2022 stawiamy głównie na sferę audio i przewidujemy cykl wydarzeń muzycznych z udziałem polskich i lokalnych dj-i i producentów cięższych rytmów elektroniki. Baza Basu _ Experymentalne Echa Rzeczywistości _ Dynamika Pulsu VISUAL / pokaz video art z Kolekcji Towarzystwa Przyjaciół Sztuki Współczesnej. 24/06/2022  _____ Klub O B I E K T, ul. Kazimierza Wlk. 21, Zielona Góra Załoga:  🔴  INSECT , Warszawa [Warsaw Mechanism / Drumatic]  ▫️ https://www.facebook.com/insect.dj  ▫️ https://www.facebook.com/warsawmechanism  ▫️ https://www.facebook.com/drumatic666  🔴  FKA , Warszawa [Femade / überpunx]  ▫️ https://soundcloud.com/ewucha1000  ▫️ https://www.facebook.com/zalogantkiWnatarciu  ▫️ https://www.facebook.com/uberpunx 🔴  KXYXꓘ , Zielona Góra [O B I E K T / Awaria SS]  ▫️ https://www.facebook.com/KXYXK  ▫️ https://soundcloud.com/kxyxkofficial  ▫️ https://www